Hayat Eve Sığar Kod Gelmiyor, Ne Yapmalıyım?

Hayat Eve Sığar kod gelmiyor ve Hayat Eve Sığar doğrulama kodu gelmiyor gibi sorunlar çok fazla yaşanmaya başladı. Doğrulama SMS'i almayan vatandaşlarımız için alternatif HES kodu yöntemleri ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Hayat Eve Sığar kod gelmiyor, ne yapmalıyım sorusu hakkında araştırma yapanlar için kısa yöntemleri paylaştık. 2020 yılının başında tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, ülkemizde de oldukça etkisini gösterdi. Bu durum için neredeyse tüm devletler, bazı önlemleri ele aldı ve bir sürü tedbir getirdi. Ülkemizde uygulanan bir tedbir de HES Kodu Uygulaması.

HES Kodu, Hayat Eve Sığar kelimesinden türetilmiştir. HES uygulaması üzerinden alacağınız kod sayesinde, hastalık geçmişiniz kayıt altına alınıyor. Aktif bir hasta veya temaslı iseniz bu durum HES koduna işleniyor. HES kodu ile bir yere giriş yapmak istediğinizde ise Riskli sınıfta görünüyorsunuz. Böylece salgının yayılımı azaltılmaya çalışılıyor.

Hes kodu gelmiyor, ne yapmalıyım diyorsanız bunun bazı pratik yöntemleri var. Bu kod, ülkemizde yoğun bir şekilde kullanıldığından, artık bazı durumlarda sistemsel hatalar meydana gelebiliyor. SMS ile hes almak istediğinizde kod gelmeyebiliyor veya doğrulama adımı tamamlanmıyor. Bu gibi durumlarda izlemeniz gereken adımlar şunlar.

Ayrıca bakınız: Gümüş Hesabı Olan Bankalar

Hayat Eve Sığar Kod Gelmiyor, Nasıl Alabilirim?

Hayat eve sığar kod gelmiyor diyorsanız, öncelikle bunun sebeplerine bakmak gerekiyor. Hatalı bir işlem yapmadıysanız, işlem başarı ile sonuçlandıysa bu durum sistemsel bir arıza olabilir. Yani ekranda kod geldiği yazdığı halde, kod size ulaşmıyorsa bunun için yapacak tek bir yöntem kalıyor, o da hes kodunu e devletten almak.

e-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra, arama bölümüne “Hayat Eve Sığar” ya da “HES Kodu” yazarsanız, kodu alabilirsiniz. Herhangi bir doğrulama adımı olmadığı gibi, sadece e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır. HES kodu gelmiyor, nasıl alırım diyorsanız bunun için de Hayat Eve Sığar uygulamasını deneyebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Kod Gelmiyor, Ne Yapmalıyım?

Hayat eve sığar kod gelmiyor sorununun iyi analiz edilmesi gerekiyor. Çünkü bahsettiğiniz kod, SMS doğrulama kodu ise bu bambaşka bir hata olabilir. Bu durumda SMS şifresi gelmiyorsa, cep telefonu numarasını doğru girip girmediğinize bakmalısınız. Cep telefonu numarası doğru girildiği halde SMS almıyorsanız, sistem ayarları kontrol edilmeli.

Android cihazlarda, paket ve tarife aşımı olmaması için ücretli SMS servisleri engellenebiliyor. Eğer böyle bir engelleme yaptıysanız, operatör firmanızın müşteri hizmetlerini arayarak engeli kaldırabilirsiniz. Engeli kaldırdıktan sonra aynı şekilde HES kodu işlemlerini gerçekleştirebilir ve yeniden deneyebilirsiniz. Aksi halde eDevletten de kod alabilirsiniz.

image 2

Hayat Eve Sığar Doğrulama Kodu Gelmiyor

En çok karşılaşılan sorunlardan birisi de “Hayat eve sığar kod gelmiyor” sorunudur. Bu sorun, artık birçok kişinin karşı karşıya kaldığı bir sorun haline geldi. HES kodu, herkes tarafından kullanıldığı için sistemsel arızalar meydana gelebiliyor. SMS kodunun gelmemesi, sürekli olarak HES kodu sorgulaması yapılmasıyla doğrudan alakalıdır.

HES Doğrulama SMS’i Gelmiyor

HES Doğrulama Kodu gelmiyor ne yapmalıyım diyorsanız, bunun çözümüne yönelik yeniden denemekten başka şansınız yok. Çünkü bu, sistemsel yoğunluktan dolayı yaşanan teknik bir arızadır. Cep telefonu numaranızı doğru girdiğinizden eminseniz ve kod gelmiyorsa; doğrulama kodunu tekrar isteyebilirsiniz. 3 dakikada 1 kod isteyebilirsiniz.

Yeniden denediğiniz halde kod bir türlü gelmiyorsa, daha sonra denemenizi tavsiye edebiliriz. Dilerseniz operatör firmanız ile de iletişim kurabilirsiniz.

Hayat eve sığar doğrulama kodu gelmiyor sorunlarının yaşanmasına sebep olan yoğunluklar, genelde gündüz saatlerinde meydana geliyor. Bu saatlerde deneme yapmak yerine dilerseniz akşam saatlerinde yoğunluğun az olduğu saat dilimlerini seçebilirsiniz.

e-Devlet HES Doğrulama Kodu ile HES Alma

Turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra, arama bölümüne “Hayat Eve Sığar” veya “HES” yazarak, hes kodu alabilirsiniz. eDevlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, bu gibi bir sorun yaşamayacaksınız. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu almak istediğinizde bunun için yapmanız gerekenler zaten uygulama içinde detaylı anlatım olarak mevcut.

E-Devlet üzerinden alacağınız hes kodunda SMS ile doğrulama yapılmayacağı için, Hayat Eve Sığar kod gelmiyor problemi de ortadan kalkacaktır. Dilerseniz hes kodu almak için direkt sms gönderme yöntemini de tercih edebilirsiniz.

Para Yardımı Maddi Yardım Yapan Kurumlar

eDevletten HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar kod gelmiyor sorununun en garanti çözüm yöntemi, edevletten kod almaktır. E devlet üzerinden kod almak için alttaki yöntemi deneyebilirsiniz:

  • eDevlet arama bölümüne “HES” yazılır,
  • Açılan sayfadan “HES Kodu Üretme ve Listeleme” linkine tıklanır,
  • Buradan kendiniz ve yakınınız için HES kodu alabilirsiniz.

eDevlet şifreniz yoksa, alttaki yöntemi kullanarak SMS ile HES kodu alabilirsiniz.

  • Cep telefonunuzdan TC kimlik numarası,
  • Kimliğinizin seri numarası,
  • HES paylaşım süresi yazılır,
  • 2023’e SMS gönderilir.

Örnek: 11122233354 2589 12 (TC, SERİ, PAYLAŞIM SÜRESİ (AY))

Hes kodu, SMS olarak tarafınıza iletilecektir.

HES Doğrulama Kodu Gelmiyor, Yeniden Mi Almam Gerek?

Evet, hayat eve sığar kodu gelmiyorsa, bunun için yeniden almanız gerekiyor. Yani o an kod gelmiyorsa, kodun süresi 60 saniyedir. 60 saniye içinde kod girişi yapılmadığında kod geçersiz sayılır. Bu sebeple isterseniz yeniden kod talep edebilir, isterseniz uygulamayı kapatıp açabilirsiniz. Kapatıp açtıktan sonra yeniden hes kodu oluşturmalısınız.

Önceki kod için zaten SMS doğrulaması gelmediğinden, geçersiz sayılacaktır. Yani doğrulama kodunu girmeden, hes kodunu aktif edemezsiniz. Bu sebeple de yeniden bir HES kodu oluşturmanız gerekiyor.

Hayat Eve Sığar ile Saniyeler İçinde Kod Alma

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulama anlatımı.